Dzięki rozwojowi przemysłu i pojawianiu się coraz to nowych technologii możemy korzystać z nowoczesnych rozwiązań chłodniczych. Znajdują one zastosowanie w wielu branżach, ale to wciąż gastronomia wykorzystuje najwięcej modeli komór chłodniczych i mroźnych, które służą przede wszystkim do przechowywania produktów w niskiej i regulowanej temperaturze.
Urządzenia mroźne – co warto o nich wiedzieć?
Urządzenia chłodnicze mają dużo zastosowań w branży spożywczej, gastronomicznej, hotelowej, florystycznej i handlu. Służą do przechowywania delikatnych produktów, jak żywność o krótkim terminie przydatności, ale również substancji chemicznych, składników i półproduktów wykorzystywanych w przemyśle przetwórstwa.
Firmy i przedsiębiorstwa powinny korzystać z usług firm specjalizujących się w montażu, konserwacji i serwisie urządzeń chłodniczych. Jest to ważne, aby zatrudniać do instalacji tego typu sprzętu osoby z odpowiednim doświadczeniem, gdyż unikniemy w ten sposób problemów związanych z niewłaściwym podłączeniem różnych elementów np. agregatów, co może szybko doprowadzić do awarii urządzenia.
Jak działają komory mroźne?
Komora mroźna jest to urządzenie, które może oferować zasięg temperatur od -5 do -30 stopni Celsjusza. Ich parametry można dostosować do miejsca dostępnego w danej firmie i preferencji osoby zamawiającej urządzenie. Zazwyczaj spotykamy je wszędzie tam, gdzie dostępne jest jedzenie, więc również w restauracjach, na stacjach benzynowych czy w przetwórniach mięsa. Są niezbędne tam, gdzie zależy nam na świeżości produktów i zachowaniu właściwości odżywczych. Awarie zdarzają się dość rzadko, związane są z niewłaściwym użytkowaniem urządzenia lub ustawieniem.
Temperatura ustawiana jest komputerowo, komora jest bardzo dobrze izolowana, aby zachować stałą jej wartość. System chłodzenia opiera się na agregatach z substancją chłodzącą. Mogą być wyposażone w dodatkowe udogodnienia, jak ochronę przed samoczynnym zamknięciem drzwi, czujniki światła czy alarm. Grzałki w ościeżnicy chronią przed zamarzaniem drzwi szronem.