Awaria domowej lodówki stanowi niemałe wyzwanie, szczególnie jeśli w momencie, gdy przestała działać była wypełniona produktami spożywczymi. Jeszcze większym problemem jest jednak awaria lodówki przemysłowej, która niemal bez przerwy chłodzi artykuły spożywcze w sklepach, przetwórniach czy hurtowniach. Poza samym faktem marnowania ogromnych ilości jedzenia, taka sytuacja naraża właściciela lodówki i jej zawartości na ogromne straty finansowe. Dobrze więc wcześniej wiedzieć, jakie są najczęstsze przyczyny awarii lodówek przemysłowych, by być przygotowanym na najbardziej wymagające sytuacje.
Lodówki przemysłowe – najczęstsze przyczyny awarii
1. Do najpopularniejszego powodu awarii zalicza się wszelkie szkodzenia agregatu, czyli de facto sprężarki. Objawia się to najczęściej brakiem zimnego powietrza po otworzeniu lodówki, zaburzonymi odczytami wartości w portach wysokiego i niskiego ciśnienia układu klimatyzacji oraz zdecydowanie za głośna praca kompresora po uruchomieniu lodówki.
2. Innym, równie częstym powodem jest wyciek czynnika chłodzącego, czyli właściwie nieszczelność układu chłodniczego. Zazwyczaj jest ten problem, kiedy lodówka się nie wyłącza, lodówka chłodzi, ale niewystarczająco lub gdy sprężarka się nie wyłącza.
3. Nieco rzadziej niż pozostałe przyczyny, choć również często, zawodzi w lodówkach przemysłowych komora chłodnicza. Nieszczelna będzie uwalniała zimne powietrza na zewnątrz obniżając swoje możliwości chłodzące. Najczęściej problem wynika ze starych lub brudnych uszczelek, które nie przylegają do powierzchni lodówki wystarczająco mocno, ale również niekiedy komora może być nieszczelna przez korozję czy urazy mechaniczne.
Warto pamiętać, że nowoczesne lodówki często wyposażone są w system informacyjny, który wyświetla błąd w działaniu urządzenia.