Chłodnie to znakomite urządzenia do przechowywania żywności. Jednak czy wiemy jaki typ pożywienia powinien się tam znaleźć i jakie są podstawowe zasady, które powinniśmy znać zanim zaczniemy korzystać z komór chłodniczych? Zapraszamy do przeczytania artykułu i zapoznania się z tematem.
Jak działają komory chłodnicze?
Komora chłodnicza jest specjalnym pomieszczeniem, które służy do przechowywania żywności, która się szybko psuje, w najlepszych dla niej warunkach temperaturowych. Jej codziennym zadaniem jest chłodzenie żywności- nie tylko świeżej, ale też zamrożonej. Do produktów, które zwyczajowo przechowujemy w komorach chłodniczych należą między innymi mrożonki, ryby, warzywa i owoce oraz ryby, a także różne napoje. Warto rozróżnić różne typy towarów i przystosować do nich metody chłodzenia. Na przykład owoce czy warzywa wciąż ulegają zmianom związanym z dojrzewaniem i należy je przetrzymywać w odpowiedniej wilgotności, aby jakość nie uległa zmniejszeniu. Z kolei mięso wymaga dobranej temperatury już od momentu opuszczenia ubojni, gdyż w wyższej temperaturze może się zepsuć. Warto także zwrócić uwagę na produkty mleczne, które wymagają określonej temperatury, aby uniknąć wystąpienia reakcji chemicznych. Co ciekawe, często przechowuje się w komorach chłodniczych również kwiaty, co sprzyja przedłużeniu ich żywotności.
Przechowywanie żywności w warunkach chłodniczych
Jeśli chcemy, by żywność jak najdłużej zachowała odpowiednią jakość, należy przechowywać ją w zamkniętym, przeznaczonym do chłodzenia pojemniku oraz regularnie dokonywać kontroli terminów przydatności do zjedzenia. Należy również unikać przechowywania w komorach chłodniczych produktów gorących. Oczywiście niezbędne jest także zachowanie czystości na całym obszarze komór chłodniczych.