Żeby lodówki przemysłowe spełniały swoją rolę i przechowywały duże ilości produktów żywnościowych, muszą być dostosowane do odpowiednich standardów. Unormowanie kwestii związanych z chłodzeniem żywności pozwala na to, aby w jak największym stopniu wyeliminować ryzyko wystąpienia niekorzystnych sytuacji, takich jak zepsucie jedzenia czy rozwój szkodliwych mikroorganizmów – grzybów, bakterii, wirusów. Standaryzacja pozwala też na to, aby urządzenia chłodnicze, w tym lodówki przemysłowe, były wzajemnie wymienialne i zastępowalne. Nie stanowi wtedy problemu posiadanie dwóch różnych modeli, ponieważ są one dostosowane do tej samej normy.
Rodzaje standardów obejmujących urządzenia chłodnicze
Jakie zatem normy powinny spełniać lodówki przemysłowe? Jak przystało na urządzenia chłodnicze, przede wszystkim powinny one mieć odpowiednią temperaturę w swoich wnętrzach. Jej dokładna wartość może się wahać w zależności od tego, jakie produkty przetrzymywane są w lodówkach przemysłowych. Z niską temperaturą, jaka panuje w urządzeniach chłodniczych, związana jest jednak pewna niedogodność. Polega ona na tym, iż wskutek zimna we wnętrzach lodówek gromadzi się szron, który utrudnia prawidłowe chłodzenie. Nie stanowi to jednak problemu dla nowoczesnych urządzeń chłodniczych. Są one bowiem produkowane zgodnie ze standardem, który umożliwia automatyczne rozmrażanie.
Jakie jeszcze udogodnienia stają się standardem w przypadku nowoczesnych urządzeń chłodniczych? Pomocną rzeczą jest niewątpliwie alarm, który włącza się, kiedy drzwi do lodówki pozostają otwarte. Pozwala to wyeliminować sytuacje, w których urządzenie chłodnicze mogłoby pozostać niedomknięte i naraziłoby przechowywane produkty na zepsucie. Standardem w przypadku najnowszych urządzeń jest także energooszczędność, która pozwala na racjonalne gospodarowanie energią w celu chłodzenia produktów.
Podsumowując, standardy, którymi objęte są urządzenia chłodnicze, nie tylko normują pracę tych urządzeń, ale są także związane z innowacjami czyniącymi chłodzenie